Home      Tee Times
 Shop      Contact
  • Banner6

    Golf Gear

  • Banner9

    Atmosphere

  • Banner1

    Pure Golf

  • Banner3

    Loyalty Rewards

  • Banner7

    Freedom

  • Banner5

    Good Times

  • Banner2

    Membership

  • Banner10

    Fast Greens

  • Banner8

    History

  • Banner4

    Friendly Staff

Event Results

LIBERTY HALL OF CHAMPS

Click Below for event champions and more event results:


Logan Co Vets to DC

July 31, 2021

LOGAN COUNTY 17T 1 copy

IF YOU HAVE NAME CHANGES PLEASE This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

StartHole StartTime TeamName Name
1 12:30 PM Team Thornburg Tammy Thornburg
      Chuck Thornburg
      Rick Neal
      Na Na
10 12:30 PM Team Carter Mark Carter
      Jim Macaluso
      Larry Lattimer
      Fred Harshfield
1 12:37 PM Team Rammel Adam Rammel
      Steve Buck
      Mike Sullivan
      Kevin Fields
10 12:37 PM Team Reames Jean Reames
      Lisa Guider
      Tammy Cox
      Brian Cox
1 12:45 PM Team Miller Paul Miller
      Bill Gilroy
      Fred Humphrey
      Todd Skelly
10 12:45 PM Steve Austin Group Bob Hughes
      Ken Jenkins
      Michael Coleman
      Jeremy McGowan
1 12:52 PM Team Woodruff Michael Woodruff
      Austin Woodruff
      Monte Dyke
      Josh Schuler
10 12:52 PM Team Quest Paige Wallace
      Russ Wallace
      Nick Zachariah
      Darrel Reese
1 1:00 PM Team Woody Tim Woodrum
      Christi Dodds
      Bob Mitchell
      Ben Galloway
10 1:00 PM Team Ranly Jon Ranly
      Shaun Shipp
      Storm Shipp
      John Stamper
1 1:07 PM Team Kline RichArd Kline
      Rhonda Kline
      Jeff LaRoche
      Mike Huff
10 1:07 PM Team McKenzie Gary McKenzie
      Mike Stokes
      Barry Allen
      John Stemble
1 1:15 PM Team Green Drew Green
      Jessica Green
      Mike Durnell
      Kim Durnell
10 1:15 PM Team Joseph Mike Joseph
      Ben Joseph
      Kenny Joseph
      Ed Breece
1 1:22 PM Team Smith Brian Smith
      Karla Smith
      Kindall Paugh
      Jordan Flynn
10 1:22 PM Team Hitzeman Todd Hitzeman
      Terry Hitzeman
      Aaron Konold
      Britt Konold
1 1:30 PM Team Allison Taylor Allison
      Tom Allison
      Chris Burkhammer
      Ed Burkhammer
10 1:30 PM Team Carman Sue Carman
      Mike King
      John Matthews
      Bill Louden
1 1:37 PM Team Thornton Lucas Thornton
      John Vulgamore
      Matt Duer
      Mike Sweeney
10 1:37 PM Team Robson John Robson
      Jason A Robson
      Jason E Robson
      Parker Robson
1 1:45 PM Team Stanton Patrick Stanton
      Gary From
      Michael Barker
      Michael Rockhold
10 1:45 PM Team Richardson Terry Richardson
      Chris Harris
      Anthony Harris
      Greg Newkirk
1 1:52 PM Team Skelly Cheryl Skelly
      Allie Skelly
      Ross Leasure
      Sharon Campbell
10 1:52 PM Team Cerwinsky Josh Fuerst
      Tim Cerwinsky
      Shawn Jordan
      Mike Tragelo
1 2:00 PM Team Knox Mike Knox
      Don Southard
      Bill Woodruff
      Jim Vermillion
10 2:00 PM Team Corwin John Corwin
      Frank Woolf
      Norm Crosby
      Brent Burke
1 2:07 PM Team Parish Dan Parish
      Pat Parish
      Clyde Campbell
      Paul Ferguson
10 2:07 PM Team Jessee Scott Jessee
      Jeffrey Dripps
      Nathan Riffell
      Dale Riffell
1 2:15 PM Team Book Todd Book
      TBA Book2
      TBA Book3
      TBA Book4
10 2:15 PM Team Lucas Eric Lucas
      CJ Chapman
      Cameron Chapman
      Brian Angel

Mulligan Scramble '21

July 28, 2021

Mulligan2

 IMG 2188

 3 teams tied at 60, but this team won the scorecard playoff and the Mulligan head cover trophies with a birdie on the #1 handicap hole. Congrats to Dar Hollar, Kathy Davis, Sue Cramer & Sandy Doan

1 IMG 2181

 A score of 60 with a birdie on the 2nd handicap hole put Margie Miller, Pam Nelson, Gina Burke & Nancy White in second

 1 IMG 2178

Also tied with a score of 60 were Judy MacNamee, Dianne Rouch, Becky Dunfee & Angie Thorne

4 IMG 2174

 Marty Dale, Trish Bradley, Jacque Howell & Marla Flinn finished 4th with a 61

Rank Name PlayerNames Rounds Total Prize
1 Dar  Hollar Dar H - Kathy D - Sue C - Sandy D 60 -10 $25 each
1 Nancy White Nancy W - Gina B - Margie M - Pam N 60 -10 $25 each
1 Dianne Rouch Dianne R - Judy M - Angie T - Becky D 60 -10 $25 each
4 Marla Flinn Marla F - Marty D - Jacque H - Trish B 61 -9 $20 each
5 Cathy Koch Cathy K - Susan A - Stacie V - Jackie S 62 -8  
5 Jane Kline Jane K - Bev W - Haley W - Kayla W 62 -8 Draw $20 each
7 Beth Basil Beth B - Gloria E - Nancy T - Beth M 63 -7  
7 Marianne Thomas Marianne T - Terry B - Trecia A - Loraine C 63 -7  
9 Cathy Snider Cathy S - Rachel S - Cheryl D - Judy H 64 -6  
9 Lynn Darby Lynn D - Cindy H - Deb K - Treva F 64 -6 Draw $20 each
9 Rashel Reier Rashel R - Tina B - Cindy H - Melissa H 64 -6  
9 Tami Thornburg Tami T - Christi D - Paula F - Sue B 64 -6  
13 Amy Dettra Amy D - Mandi D - Jackie K - Terri O 65 -5  
13 Jenny Mefferd Jenny M - Lisa K - Darlene D - Lori A 65 -5  
13 Kathy  Teman Kathy T - Louann W - Shirley W - Sandy S 65 -5 Draw $20 each
13 Mary Ann Coe Mary A - Sharon L - Michelle A - Mary L 65 -5  
13 Nan McCord Nan M - Jan B - Marilyn A - Nancy S 65 -5  
18 Diana  Vest Diana V - Lynn M - Dee L - Debbie M 66 -4  
18 Lisa Case Lisa C - Shelia N - Loretta R - Missy M 66 -4  
20 Ann Davis Ann D - Paula E - Carol E - Judy S 67 -3  
20 Barb Baugh Kendra B - Barb B - Kathy M - Pam T 67 -3 Draw Westies
20 Charlotte Schaub Charlotte S - Laura O - Paula Q - Nancy C 67 -3  
23 Cindy Maxhimer Cindy M - Kathy W - Diane E - Deb K 68 -2  
24 Debora Hemmert Debora H - Wanda C - Kelli M - Evelyn L 69 -1  
24 Jean Reames Jean R - Lisa G - Tammy C - Rachael B 69 -1 Draw $20 each
24 Nancy Walter Nancy W - Pris R - Jeanie B - Karen D 69 -1  
24 Susie  Toller Susie T - Luann F - Cindy O - Beth M 69 -1  

 IMG 0524 copy

 The lucky draw winners of the Mulligan head cover trophies were Kathy Milam, Kendra Baugh, Barb Baugh & Pam Tullis

 dIMG 2161

 Draw winners Lisa Guider, Jean Reames, Tammy Cox & Rachael Bray

 dIMG 2162

 Draw winners Treva Fortkamp, Deb Kremer, Cindy Huelsman & Lynn Darby

 dIMG 2164

Draw winners Haley Watkins, Kayla Watkins, Jane Kline & Bev Watkins

dIMG 2175

Draw winners Kathy Teman, Louann Wiltsie, Shirley Wiltsie & Sandy Schimmoeller

Women's Championship '21

July 22, 2021

LIBERTY womens CHAMPIONSHIP 2 copy

 21womenchamp

 On her way to her second consecutive Women's Champhioship,
Sydney Wesson broke her own course record with a 67!

 21women2n

 Shelby Starkey won low net honors and Mailiis Simovart
was the tournament runner up with a 72.

Rank Name Rounds Finish  
1 Sydney Wesson 67 Champion  
2 Mailiis Simovart 72 Runner Up  
3 Zoey Merritt 80    
4 Marla Flinn 81    
4 Shelby Starkey 81    
6 Chris Bodie 83    
7 Leeah Valentine 89    
8 Jean Reames 102    
         
Rank Name Handicap Net Column1
1 Sydney Wesson 6 61 Low Net
2 Shelby Starkey 19 62  
3 Mailiis Simovart 9 63  
4 Zoey Merritt 16 64  
5 Chris Bodie 14 69  
6 Marla Flinn 11 70  
7 Jean Reames 26 76  
8 Leeah Valentine 10 79  

Weaving Grace Scramble

July 17, 2021

lhgc logo

StartHole StartTime TeamName Name
1 2:14 PM Mark Carter Mark Carter
      TBD2 Carter
      TBD3 Carter
      TBD4 Carter
10 2:14 PM Jean Reames Jean Reames
      Lisa Guider
      Tammy Cox
      Brian Cox
1 2:22 PM Justin Williams Justin Williams
      Dustin Johnson
      Dusty Johnson Jr.
      Ron Cox
10 2:22 PM Jason Keller Jason Keller
      Aiden Keller
      Chris Lowe
      Keith Jackson
1 2:30 PM Cameron Crain Cameron Crain
      Zach Creamer
      Gene Shaw
      Mark Creamer
10 2:30 PM Mike Asman Mike Asman
      Melanie Asman
      Jeremy Plank
      Lisa Plank
1 2:38 PM Larry Lattimer Larry Lattimer
      Ryder Brown
      Phil Walbright
      Daniel Walbright
10 2:38 PM Fred Harshfield Fred Harshfield
      Don Rea
      Chelsea Stapleton
      Landon Stapleton
1 2:46 PM KEVIN BROWN KEVIN BROWN
      DAVE ELEY
      RICK VAGER
      MIKE SWEENEY

Senior Tee Swap Scramble

July 14, 2021

1471276303 lhgc logo small

Results

Rank Name PlayerNames Rounds Total
1 Going Going Gone Jeff G - Darren W - Greg M - Chris C 56 -14
2 Ellis Elite Patrick E - Rick H - Patrick E - Patrick E 58 -12
3 Early Risers John E - Rich S - Mike D - Gary D 59 -11
3 Fuerst Favorites Snake F - Gary K - Rick Z - Shawn B 59 -11
3 Holtz's Heroes Robert H - Mike H - Chris B - Sue S 59 -11
6 9am Seniors CHUCK T - BOB B - JIM H - BILL L 60 -10
6 Fawcett & Friends Bob F - Bob G - Kyle W - Kim F 60 -10
6 Vitt's Vipers Frank V - Al T - Larry L - Wayne S 60 -10
9 Gleeson Gang Larry G - Jere D - Chuck G - Harry G 62 -8
10 Lewis LongHitters Larry L - Dan H - Willer C - Tom G 65 -5

Skins

Rank Team Total
1 Fawcett & Friends 2
2 9am Seniors 1
2 Fuerst Favorites 1
4 Early Risers  
4 Ellis Elite  
4 Gleeson Gang  
4 Going Going Gone  
4 Holtz's Heroes  
4 Lewis LongHitters  
4 Vitt's Vipers  

 

Wendy's Junior Championship 2021

June 23, 2021

Wendys Junior Championship logo

Thanks to Wendy's of Bellefontaine and Mr. Jim Hilliker for their continued support of Junior Golf!

 Sydney2
Sydney Wesson was the player of the day. She not only won the Girls Championship, she also broke the previous Women's Course Record (standing for 21 years) with a (-2 under) 68.
 girls.16 18.21
 Girls 14-18 Championship: 1st Sydney Wesson (Ben Logan), 2nd Kayla Watkins (Bellefontaine), 3rd Regan Ross (Indian Lake)
Rank Name 18 Round
1 Sydney Wesson 68
2 Kayla Watkins 76
3 Regan Ross 84
4 Madison Taylor 85
4 Zoey Merritt 85
6 Annabella Odle 99
7 Emily Taylor 101
8 Alexis Buffkin 103
9 Maria McIntosh 112
 boys.16 18.21
 Boys 16-18 Championship: 1st Mason Huffman (Graham), 2nd Lane McPherson (Indian Lake), 3rd Luke Burnside (Dublin Jerome)
Rank Name 18 Round
1 Mason Huffman 72
2 Lane McPherson 76
3 Luke Burnside 82
4 Eric Goddard 84
5 Brent Case 94
6 Carson McKenzie 108
 boys.13 15.21
 Boys 13-15: 1st Tyler Burnside (Dublin Jerome), 2nd Grant Woodruff (Urbana), 3rd Colten Montgomery (Marysville)
Rank Name 18 Round
1 Tyler Burnside 74
2 Grant Woodruff 77
3 Colten Montgomery 80
4 II Patrick James 86
5 Gus Ward 97
6 Tyler Michael 98
7 Nate Davis 111
8 Rory Pierce 115
girls.11.13.21
Girls 11-13: 1st Allee Forrider (Marysville), 2nd Ava Jackson (Marysville), 3rd Thandiwe Reynolds (Columbus Northland Prep. Fitness Academy)
Rank Name 9H Round
1 Allee Forrider 42
2 Ava Jackson 44
3 Thandiwe Reynolds 63
4 Gillian Steele 69
boys.11 12.21
Boys 11-12: 1st Liam Naumann (Bellefontaine), 2nd Tanner Myers (West Liberty-Salem), Noah Smith (Bellefontaine)
Rank Name 18 Round
1 Liam Naumann 113
2 Tanner Myers 114
3 Noah Smith 118
4 Carson Kennedy 120
5 Malcolm Reynolds 129
6 Caleb Gantz 135
girls.10.under.21
Girls 10 & under: 1st Paysley Wesson (Ben Logan), 2nd Arianna Rumer (Bellefontaine), 3rd Adriana Andrus (Indian Lake)
Rank Name 9 Round
1 Paysley Wesson 45
2 Arianna Rumer 69
3 Adriana Andrus 71
boys.10.under.21
Boys 10 & under: 1st Drake Peters (Bellefontaine), 2nd Keaton Dinovo (Bellefontaine), 3rd Caleb Arbogast (Bellefontaine)
Rank Name 9 Round
1 Drake Peters 34
2 Keaton Dinovo 45
3 Caleb Arbogast 56

Father's Day Jumble 2021

June 20, 2021

Fathers Day Senior Event

 
 
StartHole StartTime TeamName Name
1 10:30 AM Shawn Bechtel Shawn Bechtel
    Shawn Bechtel Brady Bechtel
    Wayne Ropp Wayne Ropp
    Wayne Ropp Ryan Ropp
1 10:40 AM Tony Fink Tony Fink
    Tony Fink Mitchell Fink
    TJ  Fink TJ Fink
    TJ  Fink Mike Fink
1 10:50 AM Doug Rutan Doug Rutan
    Doug Rutan Mike McDonald
    Denny Lane Denny Lane
    Denny Lane Ryan Lane
1 11:00 AM Tim Woodrum Tim Woodrum
    Tim Woodrum Landon Woodrum
    Bo Wilgus Bo Wilgus
    Bo Wilgus Kurt Seeley
1 11:10 AM Snake Fuerst Snake Fuerst
    Snake Fuerst Justin Fuerst
    Ralph Capuano Ralph Capuano
    Ralph Capuano Anthony Capuano
1 11:20 AM Starter Starter 
    Starter  Starter 
    Starter  Starter 
    Starter  Starter 
1 11:30 AM Ricky Aronhalt Ricky Aronhalt
    Ricky Aronhalt Cory Aronhalt
    Dana Fish Dana Fish
    Dana Fish Morgan Fish
1 11:40 AM Jerami Barnes Jerami Barnes
    Jerami Barnes Jere Daniels
    Michael Coleman Michael Coleman
    Michael Coleman Logan Coleman
1 11:50 AM Steve Flora Steve Flora
    Steve Flora Brian Flora
    Bobby Brush Bobby Brush
    Bobby Brush Joshua Brush
1 12:00 PM Gary Karch Gary Karch
    Gary Karch Jessica Miera
    Morgan Roderick Morgan Roderick
    Morgan Roderick David Barnett
1 12:10 PM Rob Merritt Rob Merritt
    Rob Merritt Zoey Merritt
    Chad Ross Chad Ross
    Chad Ross Regan Ross
1 12:20 PM Adam Taylor Adam Taylor
    Adam Taylor Emily Taylor
    Aaron Taylor Aaron Taylor
    Aaron Taylor Aiden Taylor
1 12:30 PM Luke Duprey Luke Duprey
    Luke Duprey Russ Duprey
    Nick Price Nick Price
    Nick Price Dick Price
1 12:40 PM Earl Zilles Earl Zilles
    Earl Zilles L. C. Zilles
    Rick Zerkle Rick Zerkle
    Rick Zerkle Scott Zerkle
1 12:50 PM Bill Pierce Bill Pierce
    Bill Pierce Rory Pierce
    James Naumann James Naumann
    James Naumann Liam Naumann
1 1:00 PM Doug Stemble Doug Stemble
    Doug Stemble Kale Stemble
    Rob Louden Rob Louden
    Rob Louden Tyler Louden

Senior Series 2-Plyr Scramble 2021

June 16, 2021

IMG 0306

Jeff Goings and Darren Whitaker stomped the field with (-10) 2 player scramble score of 60 to finish first. Three other teams tied at (-7) and third place was (-5). Five other teams were drawn at random for additional prizes. See full results below along with additional photos.

Prizes are in E-Gift Cards and will be available to spend in the golf shop under your account.

Rank Name PlayerNames Rounds Total Prize $ Each $ Finish
1 Goings-Whitaker Jeff G - Darren W 60 -10 $70 $35 1st
2 Ellis-Hatcher Pat E - Rick H 63 -7 $50 $25 T-2nd
2 Rutan-Lane Doug R - Denny L 63 -7 $50 $25 T-2nd
2 Zilles-Vermillion Earl Z - Jim V 63 -7 $50 $25 T-2nd
5 Fuerst-Zerkle Snake F - Rick Z 65 -5 $40 $20 3rd
6 Conley-McClellan Chris C - Greg M 66 -4 $40 $20 Draw
6 Cooksey-Allison Tom C - Dave A 66 -4      
6 Holtz-Haemmerle Bob H - Mike H 66 -4      
9 Lewis-Hale Larry L - Dan H 67 -3      
9 Penhorwood-Rhodes Tim P - Gil R 67 -3 $40 $20 Draw
11 Early-Jennings John E - Steve J 68 -2      
11 Glenn-Turnbull Marshall G - Roger T 68 -2      
11 Levan-Vetorino Keith L - Mike V 68 -2      
14 Brownlee-Louden Dan B - Bill L 69 -1      
14 Graber-Graber Chuck G - Harry G 69 -1      
14 Savage-Coon Doug S - Eritt C 69 -1 $40 $20 Draw
17 Beavers-Clark Jim B - Greg C 70 E      
17 Harmon-Walter Steve H - Phil W 70 E      
17 Morris-Chandler Jim M - Stan C 70 E      
20 Bodie-Steffen Chris B - Sue S 71 +1 $40 $20 Draw
21 Shipp-McMahon Shaun S - Bud M 72 +2      
21 Vitt-Clapsaddle Frank V - Bob C 72 +2      
23 Dickman-Boslett Bruce D - Ken B 75 +5 $40 $20 Draw
24 Clark-Fisher Gary C - Larry F 79 +9      
24 Gleeson-Daniels Larry G - Jere D 79 +9      
26 James-Lattimer Harley J - Larry L 82 +12      

Skins (cash)

Hole Par Winner Players Score Prize
1 4 Tie   Birdie  
2 4 Tie   Birdie  
3 5 Harmon-Walter Steve H • Phil W Eagle $50
4 4 Tie   Birdie  
5 3 Goings-Whitaker Jeff G • Darren W Birdie $50
6 5 Tie   Birdie  
7 3 Tie   Par  
8 4 Glenn-Turnbull Marshall G • Roger T Birdie $50
9 3 Tie   Par  
10 4 Tie   Birdie  
11 3 Tie   Birdie  
12 5 Tie   Birdie  
13 3 Tie   Birdie  
14 4 Tie   Birdie  
15 4 Tie   Birdie  
16 5 Zilles-Vermillion Earl Z • Jim V Eagle $50
17 4 Tie   Birdie  
18 3 Beavers-Clark Jim B • Greg C Birdie $50
 IMG 0308
 Pat Ellis & Rick Hatcher finished T-2nd at (-7)
 IMG 0305
Denny Lane & Doug Rutan finished T-2nd at (-7)
IMG 0309
Earl Zilles & Jim Vermillion finished T-2nd at (-7)
IMG 0311
Rick Zerkle & Snake Fuerst finished 5th at (-5)
IMG 0307
Chris Conley & Greg McClellan were draw winners and ironically finished T-6 at (-4).
IMG 0310
Draw winners Tim Penhorwood & Gil Rhodes
IMG 0325
Draw winners Doug Savage & Eritt Coon
IMG 0300
Draw winners Sue Steffen & Chris Bodie
IMG 0317
Draw winners Bruce Dickman & Ken Boslett
 Thanks to all who played!

Liberty Four Ball Championship 2021

Sunday June 13, 2021

Liberty Four Ball

rutan meister 21

Jacob Rutan and Ryan Meister are 2021 Four Ball Champions with a 66.

Rank Name PlayerNames Rounds Total
1 Meister-Rutan Jacob R - Ryan M 66 -4
2 Fuerst-Bechtel Shawn F - Shawn B 68 -2
2 Goings-Hughes Jeff G - Bob H 68 -2
2 Rubin-Simpson Andrew S - Jack R 68 -2
5 Wesson-Wesson Doug W - Sydney W 69 -1
6 Rutan-Jenkins Doug R - Ken J 70 E
7 Cooper-Davis Cory C - Chris D 75 +5
8 Holtz-Geiger Bob H - Mike H 78 +8
9 Davis-Hamilton Bob D - Jason H 82 +12
10 Heaberlin-Walters David H - Russell W 83 +13
11 Crain-Creamer Cameron C - Zach C 91 +21
11 Reames-Guider Jean R - Lisa G 91 +21

davis cooper 21

Chris Davis and Cory Cooper were the Low Net Winners with a 59
Rank Name PlayerNames Rounds Total
1 Cooper-Davis Cory C - Chris D 59 +5
2 Holtz-Haemmerle Bob H - Mike H 60 +8
3 Meister-Rutan Jacob R - Ryan M 60 -4
4 Fuerst-Bechtel Shawn F - Shawn B 62 -2
4 Goings-Hughes Jeff G - Bob H 64 -2
6 Wesson-Wesson Doug W - Sydney W 64 -1
7 Reames-Guider Jean R - Lisa G 65 +21
8 Rutan-Jenkins Doug R - Ken J 65 E
9 Davis-Hamilton Bob D - Jason H 66 +12
10 Heaberlin-Walters David H - Russell W 68 +13
11 Rubin-Simpson Andrew S - Jack R 68 -2
12 Crain-Creamer Cameron C - Zach C 91 +21
 

Keith's One and Not Done 2021

Saturday July 12, 2021

keiths not one

TEE TIMES

#1 Group: First Name Last Name #10 Group: First Name Last Name
11:30 Mike  Louden Mike Louden 11:30 Bryce Yoder Bryce Yoder
  Mike  Louden Rob Louden   Bryce Yoder Alex Yoder
  Mike  Louden Jake Rutan   Bryce Yoder Dylan Arseneau
  Mike  Louden Ryan Meister   Bryce Yoder Rick Kline
11:40 Jean Reames Jean Reames 11:40 Michael Mckirahan Michael Mckirahan
  Jean Reames Lisa Guider   Michael Mckirahan Barry Cox
  Jean Reames Tammy Cox   Michael Mckirahan Tim Newland
  Jean Reames Brian Cox   Michael Mckirahan Zach Newland
11:50 Paul Miller Paul Miller 11:50 Tim  Woodrum Tim Woodrum
  Paul Miller Steve Buck   Tim  Woodrum Doug Rutan
  Paul Miller Chris Bailey   Tim  Woodrum Doug Titus
  Paul Miller Mike Sullivan   Tim  Woodrum Denny Lane
12:00 Chase Humphrey Chase Humphrey 12:00 Tim Dawson Tim Dawson
  Chase Humphrey Fred Humphrey   Tim Dawson Colin Dawson
  Chase Humphrey Bill Gilroy   Tim Dawson Derek McNutt
  Chase Humphrey J Peanut   Tim Dawson Randy Keck
12:10 Bob Holtz Bob Holtz 12:10 Snake Fuerst Snake Fuerst
  Bob Holtz Anne Holtz   Snake Fuerst Justin Fuerst
  Bob Holtz Walter Holtz   Snake Fuerst Chad Claybaugh
  Bob Holtz Carol Blasé   Snake Fuerst Scott Severt
12:20 Alexis  Reichardt Alexis Reichardt 12:20 Todd  Schneider Todd Schneider
  Alexis  Reichardt Tim Reichardt   Todd  Schneider Skip Schafer
  Alexis  Reichardt Wendi Reichardt   Todd  Schneider Eric H
  Alexis  Reichardt Pat Casbarro   Todd  Schneider Noah H
12:30 John Huffman John  Huffman 12:30 Shaun Shipp Shaun Shipp
  John Huffman Steve Brown   Shaun Shipp Storm Shipp
  John Huffman Mason Huffman   Shaun Shipp Chris Louth
  John Huffman Grant Woodruff   Shaun Shipp Robert Benevides
12:40 Andrew  Biggert Andrew Biggert 12:40 Brandy Clifton Brandy Clifton
  Andrew  Biggert Chris Clark   Brandy Clifton Brian Jumper
  Andrew  Biggert Tim Keeling   Brandy Clifton Jackie Sell
  Andrew  Biggert Michael Keeling   Brandy Clifton Greg Sell
12:50 Wes Legge Wes Legge 12:50 Dillon Callicoat Dillon Callicoat
  Wes Legge Jim South   Dillon Callicoat Bryan Effingham
  Wes Legge Rob Ross   Dillon Callicoat Todd Effingham
  Wes Legge Mark Goodman   Dillon Callicoat Tyler Louden

Senior Series 4-Plyr Scramble 2021

May 19, 2021

Screen Shot 2013 06 08 at 12.30.10 PM 297x300

OUR APOLOGIES: We forgot to get photos! Please give us another chance & play again in June so we can do it then!!!

CLICK TO REGISTER FOR OUR JUNE 16th 2-Player Scramble! You can play with another two some of your choice. Just mention it to us in the Comments section when you register.

Results

 We paid the top 3 finishers and then drew 4 teams for additional prizes. Ironically, the two teams tied for 4th were both drawn as winners! E-gift cards will be added to your account at Liberty Hills and you can spend it anytime like cash.

Rank Name PlayerNames Rounds Total Prize per player
1 Snake Fuerst Snake F - Ken J - Shawn B - Rick Z 55 -15 $30 E-gift card
2 Denny Lane Gary B - Pat E - Tom B - Denny L 57 -13 $25 E-gift card
2 Michael Allen Michael A - John M - Bob H - Dan G 57 -13 $25 E-gift card
4 Mike Hackett Mike H - Bill C - Jim B - Tracy W 58 -12 $20 E-gift card draw winers
4 Todd Stump Todd S - Jim V - Earl Z - Bud E 58 -12 $20 E-gift card draw winers
6 Frank Vitt Frank V - Al T - Larry L - Wayne S 60 -10  
6 Jeff Goings Jeff G - Darren W - Chris C - Greg M 60 -10  
6 Keith Levan Keith L - Mike V - Stan K - Keith J 60 -10  
6 Robert Holtz Bob H - Pete G - Chris B - Sue S 60 -10  
10 Doug Titus Doug T - Tom C - Dave A - Chuck T 61 -9  
11 Gary Downing Gary D - John E - Mike D - Rich S 62 -8 $20 E-gift card draw winers
11 Larry Lewis Larry L - Scott C - Dan H - Willie C 62 -8  
11 Tony Stafford Tony S - Bert A - Duane J - Terry D 62 -8  
14 Jim Morris Jim M - Tim M - Stan C - Tbd T 64 -6  
14 Steve Harmon Steve H - Phil W - Steve S - Tom R 64 -6 $20 E-gift card draw winers
16 Wally Munz Wally M - Bill L - Tom D - Doug P 65 -5  
17 Bob Burch Bob B - Jim H - Dan B - Paul M 66 -4  
18 Gary Cavinder Gary C - Don O - Russ C - Jerry A 71 +1  

Skins

5 skins paid $68 to each winning team

Hole Par Winner Players Score $ Per team
1 4 Tie   Birdie  
2 4 Tie   Birdie  
3 5 Tie   Birdie  
4 4 Gary Downing Gary D • John E • Mike D • Rich S Eagle $68
5 3 Tie   Birdie  
6 5 Tie   Birdie  
7 3 Wally Munz Wally M • Bill L • Tom D • Doug P Birdie $68
8 4 Tie   Birdie  
9 3 Todd Stump Todd S • Jim V • Earl Z • Bud E Birdie $68
10 4 Tie   Birdie  
11 3 Tie   Birdie  
12 5 Tie   Eagle  
13 3 Tie   Birdie  
14 4 Tie   Birdie  
15 4 Tie   Birdie  
16 5 Snake Fuerst Snake F • Ken J • Shawn B • Rick Z Eagle $68
17 4 Denny Lane Gary B • Pat E • Tom B • Denny L Eagle $68
18 3 Tie   Birdie  

Ladies Spring Scramble '21

May 12, 2021

RESULTS

Rank Name PlayerNames Rounds Total Prize
1 Judi Cripple Judi C - Carol D - Wendi R - Alexis R 61 -9 $25 E-gift cards
1 Marla Flinn Marla F - Jacque H - Marty D - Trish B 61 -9 $25 E-gift cards
3 Anne Holtz Anne H - Chris B - Grace M - Sue S 65 -5 $22 E-gift cards
4 Lynn Darby Lynn D - Gail A - Cindy H - Deb K 66* -4 $20 E-gift cards
4 Marianne Thomas Marianne T - Margie M - Gina B - Di R 66 -4  
4 Sharon Leach Sharon L - Michelle A - Mary L - Maryanne C 66 -4  
7 Kathy Teman Kathy T - LouAnn W - Shirley W - Sandy S 67 -3  
7 Tina  Bulle Tina B - Melissa H - Cindy H - Rashel R 67 -3  
9 Cindy Maxhimer Kay R - Kathy W - Deb K - Diane E 68 -2  
10 Karen  Fisher Karen F - Jenny M - Lisa K - Lori A 69 -1  
11 Dar Hollar Dar H - Kathy D - Shelly R - Sue C 70 E  
11 Nancy Walter Nancy W - Pris R - Jeanie B - Karen D 70 E  
13 Amy Dettra Amy D - Terri O - Jackie K - Mandi D 71 +1 $20 E-gift cards
13 Brenda Parlette Brenda P - Dawn W - Missy S - Tonya S 71 +1  
13 Charlotte Schaub Charlotte S - Alicia B - Carol M - Brenda K 71 +1  
16 Debora Hemmert Debora H - Wanda C - Kelli M - Evie L 72 +2 $20 E-gift cards
16 Lisa Case Lisa C - Deb G - Shelia N - Loretta R 72 +2  
18 Beth Basil Beth B - Gloria E - Beth M - Nancy T 73 +3  
18 Diana Vest Diana V - Lynn M - Sue H - Mary P 73 +3 $20 E-gift cards
18 Nan McCord Nan M - Marilyn A - Jan B - Jan P 73 +3  
21 Jane Kline Jane K - Bev W - Deb W - Jan L 74 +4  
21 Julie McNeil Julie M - Debbie M - Andi M - Linda K 74 +4  
21 Paula Fout Paula F - Sharon K - Jana M - Jill S 74 +4  
21 Susie Toller Susie T - Luanne F - Cindy O - Ellen J 74 +4  
25 Cathy Snider Cathy S - Carol S - Elaine L - Judy K 75 +5 $20 E-gift cards
25 Jean Reames Jean R - Rachael B - Lisa G - Tammy C 75 +5  
25 Vicki Doty Vicki D - Susie M - Barb H - Linda N 75 +5  
28 Linda Cook Linda C - Carol F - Alice M - Marge T 77 +7  
    *won scorecard playoff with par on hole 8      

All the Winners: Please forgive if we mixed up order of names in any of the photos...

cripple

Alexis, Wendi, Judi & Carol shot 61 and won $25 e-gift cards

flinn

Marla, Marty, Jacque & Trish shot 61 and won $25 e-gift cards

holtz

Anne, Grace, Chris & Sue nailed it at -5.

darby

Lynn, Gail, Cindy & Deb tied with 2 other teams at 66 but won the score card playoff with a par on the no. 1 handicap 8th hole (into the wind!)

thomas

Di, Gina, Marianne and Margie also tied with 66

leach

Mary, Michelle, Sharon and Maryanne also tied at 66

teman

Sandy, Shirley, Kathy and Lou Ann were (-3) at 67

bulle

Cindy, Melissa, Rashel and Tina were also (-3) at 67

kelly

Diane, Kay, Deb and Kathy shot (-2) 68

fisher

Jenny, Karen, Lisa & Lori were (-1) with a 69

hollar

Kathy, Due, Dar and Shelly finished at even par

walter

Karen, Jeannie, Nancy & Pris kept it even and fashionable

dettra

Amy, Terri, Jackie & Mandi were Draw Winners of $20 E-gift cards!

parlette

Dawn, Missy, Brenda & Tonya tamed the wind to keep it +1

schaub

Brenda, Charlotte, Alisha and Carol mostly stayed out of trouble with +1

hemmert

Wanda, Deb, Kelli & Evie were Draw Winners with $20 E-gift cards!

case

Shelia, Loretta, Deb and Lisa leaned in for a +2

basil

Beth x 2, Nancy and Gloria kept it close at +3

vest

Sue, Lynn, Diana and Mary were Draw Winners of $20 E-gift cards!

mccord

Jan, Nan, and Jan allowed Marilyn to play with them even though her name didn't rhyme

kline

Jane told Jan, Deb and Bev that a wide stance was necessary to battle the day's windy conditions

mcneil

Linda, Sheryl, Julie & Bev know how to have fun

fout

Sharon did her best to keep Paula, Jill, & Jana out of trouble

toller

Cindy, Ellen, Luanne and Susie were in the thick of it with 74

snider

Cathy, Elaine, Carol and Judy were Draw Winners of $20 E-gift cards!

reames

Jean, Tammy, Rachael and Lisa just love golf!

cook

Carol kept Linda, Marge and Alice organized all day. A good time was had by all! Thanks for playing!

Liberty Cup 2020

September 26-27, 2020

Liberty Cup Logo

Blue makes it back to back wins

After ending Day 1 in a 5 1/2 all square match, the blue battled back to defeat the red for a second consecutive year. Day 2 was decisively blue with the matches ending 8 1/2 to 2 1/2 making the total match 14:8. Blue Captains were Dillon Callicoat and Ken Jenkins and Red Captains were Roy Hobson and Jeff Goings.

blue 2020 web

Blue Team, front row from left: Gary Downing, Shaun Shipp, Michael Coleman, Ken Jenkins, Dillon Callicoat, John Early, Terry Dolan, Bert Alspaugh, Steve Strayer. Back row: Tony Fink, Mark Coleman, Doug Titus, Chuck Graber, Dan Brownlee, Doug Miller, Chuck Thornburg, Shawn Jordan, Mike Caudill, Bob Fawcett, Shawn Fuerst, Chris Bailey, (missing Darrell Johnston).

Liberty Senior Championship 2020

September 2-3, 2020

hughes sr20champ

Bob Hughes, Bellefontaine, is our 2020 Liberty Senior Champion!Bob fired 69/70 to finish 1-under par for the two day event.
He birdied holes 1 & 2 to beat out Jeff Goings, Rushylvania, in a two hole play-off.

goings sr20   levan sr20

Jeff Goings was 60-69 Champ.   Keith Levan won 60-69 Low Net award.

lane sr20   latt sr20

Denny Lane was the 70 & over Champion.   Larry Lattimer won the 70 & over Low Net award.

gregmc sr20   jenks sr20

Greg McClellan was the 50-59 Champion.  Ken Jenkins won the 50-59 Low Net award.

Final Results 2020 Liberty Senior Championship

HC     Rd 1 Rd 2 TOTAL net  
0 Goings Jeff 66 73 139 139 60-champ
0 Hughes Bob 69 70 139 139 CHAMP
0 McClellan Greg 71 71 142 142 50-champ
1 Jenkins Ken 73 71 144 142 50-net
0 Day Kenny 72 76 148 148  
5 Allison Dave 75 73 148 138  
3 Coleman Michael 79 70 149 143  
3 Titus Doug 76 76 152 146  
9 Levan Keith 76 79 155 137 60-net
6 Thornburg Chuck 76 80 156 144  
9 Fawcett Bob 79 77 156 138  
8 Stevenson Wayne 80 77 157 141  
8 Marquis Doug 80 80 160 144  
2 Harmon Steve 79 82 161 157  
9 Cooksey Tom 82 81 163 145  
12 Benavides Robert 83 83 166 142  
8 Walter  Phil 86 81 167 151  
3 Bowling Jim 83 89 172 166  
12 Ringler Miker 87 87 174 150  
16 Gleeson Larry 90 95 185 153  
13 Dillon Chris 97 89 186 160  
10 Baker Dana 93 95 188 168  
               
HC 70 & OVER   Rd 1 Rd 2 TOTAL net  
4 Lane Denny 71 69 140 132 70-champ
1 Eichholtz Bud 71 70 141 139  
2 Zerkle Rick 75 73 148 144  
7 Lattimer Larry 77 74 151 137 70-net
6 Humble Terry 75 78 153 141  
1 Shatto Steve 75 79 154 152  
14 Knoch Bob 79 88 167 139  
15 Lambert Howard 90 92 182 152  

 

Results Round 1, Weds Sept 2

2020 Sr Champ Day 1
 

Liberty Championship 2020

August 1-2, 2020

2020.champ.flight

Caleb Westfall (Mechanicsburg) and Cody Lyons (Bellefontaine) repeated as Champion & Runner Up.

champ.2020 2

2020.flight1

Ben Galloway (Raymond) was Flight 1 Championand and Shawn Fuerst (Bellefontaine) took Low Net Honors.

flight1.2020 2

2020

Robert Benavides (Urbana) was Flight 2 Champion and Mike Huston (Delaware) took Low Net Honors.

flight2.2020 2

2020.flight3

Rob Merritt (DeGraff) was Flight 3 Champion and Mason Huffman (Graham HS) took Low Net Honors.

flight3.2020 2

How Can We Help?

(*)
Please type your full name.
(*)
Invalid email address.
(*)
Invalid Input
(*)
Invalid Input
Invalid Input